A széria öt részben mutatja be Leonardo életét, a különböző életrajzi szakaszokat elsősorban a műalkotásokon és a kortársi beszámolókon át szemlélve, melyeket a már emlegetett, a színpompás reneszánsz jelenetekbe belépő öltönyös-somolygós tudósember (akivel kapcsolatban nagy kérdés, hogy része-e a tablóknak vagy nem) interpretációja tár elénk.
A sorozat, bár néhol sötét kérdéseket is érint, alapvetően rendíthetetlen életvidámságával és életszeretetével emelkedik ki társai közül: bár soha nem humorizál, mégis tele van vidám momentumokkal, s bár hangneme végig komoly marad, a kamera tekintete gyakran vidám életképeken (Verocchio lakomája, a kis Salei csínytevései stb.) álapodik meg.
Bár az állandó narráció és a tabló-hangulat a sorozatot végig a bizonytalan, féldokumentumfilmes hangulattal ruházza fel, de ez cseppet sem von le hamisítatlan hangulatából és életvidámságából.
A magam részéről minden gimnáziumban kötelezővé tenném, mert ennél jobb oktatási segédanyaggal még az életben nem találkoztam...
How I met these series?
Bajosan tudnám megmondani.
Az biztos, hogy tíz évvel ezelőtt még nem ismertem vagy nem érdekelt, azóta meg már többször is láttam.
A lényeg az, hogy alapvetően hozzáférhető a cucc, és egyébként dvd-n is kiadták egy-két évvel ezelőtt.
Miért és kinek érdemes megnézni?
Mint már mondtam volt: minden gimnáziumban kötelezővé tenném...
Ennyi ;)
Mindentaszemnek:
Nagy kár érte, de sajnos ez az egyetlen jelenet, amelyet fel tudtam lelni a sorozatból - ez is angolul van (ez azért baj, mert a magyar szinkron nagyon sokat hozzátesz a végeredmény hangulatához) és itt sajnos pont nem jelenik meg, csak narrál, a már emlegetett tudós.
A részlet a már emlegetett Anghiari csata c. kép pusztulását mutatja be: Leonardo egy újfajta freskófestési módszerrel kísérletezik - ám kísérlete nem jár sikerrel:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése